Oppaat

Oppaat

WhatsApp API -hinnoittelu: miten Meta veloittaa viestiä kohden

WhatsApp API:n hinnoittelusta päättää Meta, ei käyttämäsi ohjelmisto. 1.7.2025 alkaen Meta on veloittanut jokaisesta toimitetusta viestistä viestikategorian ja vastaanottajan maan mukaan. 1.10.2026 voimaan tullut hinnasto muutti useita sääntöjä, joten monet vanhemmat oppaat ovat nyt vanhentuneita. Tällä sivulla kerrotaan selkokielellä, miten WhatsApp Business API:n hinnoittelu toimii nykyään.

Näin WhatsApp Business API:n hinnoittelu toimii

Meta veloittaa jokaisesta viestistä, jonka yritys toimittaa WhatsApp-käyttäjälle. Käyttäjien sinulle lähettämistä viesteistä ei koskaan veloiteta, eikä lähetetystä mutta toimittamattomasta viestistä myöskään.

Viestin hinnan määräävät kaksi asiaa: sen kategoria ja sen markkina. Markkina on vastaanottajan maatunnus. 1.10.2026 alkaen voimassa olevassa hinnastossa on 47 markkinaa: 39 nimettyä maata ja 8 aluetta, kuten Rest of Africa tai Other. Maa, jota ei ole nimetty, maksaa alueensa hinnan.

Viisi viestikategoriaa

KategoriaMikä se onMiten siitä veloitetaan
MarkkinointiViestipohja kampanjoihin, tarjouksiin, tunnettuuteen tai uudelleenkohdentamiseenJokaisesta toimitetusta viestistä, korkein hinta
UtilityKäyttäjän toimintaa seuraava viestipohja: tilaus-, tili- ja varauspäivityksetJokaisesta toimitetusta viestistä, volyymiportaat käytössä
TodennusViestipohja, jossa on kertakäyttöinen koodiJokaisesta toimitetusta viestistä, volyymiportaat käytössä
PalveluVapaamuotoinen vastaus 24 tunnin asiakaspalveluikkunassaJokaisesta toimitetusta viestistä, kun numeron 1 000 ilmaista kuukaudessa on käytetty
Meta Business AgentMetan oman AI-agenttialustan kirjoittama vastaus2,00 USD miljoonaa tokenia kohden, ei ilmaisia viestejä

Mikä muuttui 1.10.2026

  • Palveluviesteistä veloitetaan jälleen. Ne olivat olleet ilmaisia 1.11.2024 lähtien. Palveluhinta on jokaisella markkinalla sama kuin utility-hinta.
  • Jokainen yrityksen puhelinnumero saa 1 000 ilmaista palveluviestiä kuukaudessa. Käyttämättömät eivät siirry seuraavaan kuukauteen. Ilman maksutapaa palveluviestit loppuvat ilmaisen osuuden jälkeen.
  • Avoimessa asiakaspalveluikkunassa lähetetyistä utility-pohjista veloitetaan jälleen. Ne olivat olleet ilmaisia 1.7.2025 lähtien.
  • Yhdeksästä markkinasta tuli hinnastossa itsenäisiä, mukaan lukien Marokko, jota laskutettiin 30.9.2026 asti Rest of Africa -hinnoin.
  • Markkinointihinnat nousivat Meksikossa, Saudi-Arabiassa, Arabiemiirikunnissa, Rest of Asia Pacific -alueella ja Rest of Middle East -alueella.

Esimerkkihintoja dollareina (voimassa 1.10.2026 alkaen)

Listahinnat toimitettua viestiä kohden ennen volyymiportaita. Palvelu on jokaisella markkinalla sama kuin utility.

MarkkinaMarkkinointiUtility ja palveluTodennus
Marokko0,04140,02300,0230
Ranska0,08590,03000,0300
Espanja0,07070,02000,0200
Saudi-Arabia0,05760,01070,0107
Arabiemiirikunnat0,05760,01570,0157
Egypti0,06440,00360,0036
Meksiko0,03970,00850,0085
Intia0,01180,00140,0014
Pohjois-Amerikka0,02500,00340,0034

Milloin Meta ei veloita

  • Ilmainen aloituspisteikkuna

    Kun joku kirjoittaa sinulle Click-to-WhatsApp-mainoksesta Android- tai iOS-sovelluksessa ja vastaat palveluikkunan sisällä, vastaus on ilmainen ja avaa ikkunan, joka voi olla auki enintään 7 päivää. Markkinointi-, utility-, todennus- ja palveluviestit ovat siinä ilmaisia. Meta Business Agent -viesteistä veloitetaan silti.

  • 1 000 palveluviestiä numeroa kohden

    Ensimmäiset 1 000 palveluviestiä, jotka kukin yrityksen puhelinnumero toimittaa kuukaudessa, ovat ilmaisia. Meta veloittaa 1 001:nnestä alkaen.

  • Asiakkaiden viestit

    Kaikki, mitä asiakas lähettää sinulle, on ilmaista sinulle ja hänelle.

Volyymiportaat ja muut yksityiskohdat

Utility- ja todennushinnat halpenevat määrän kasvaessa. Meta laskee veloitetut viestit markkinoittain ja kategorioittain joka kuukausi kaikista yritysportfoliosi WhatsApp Business -tileistä. Alennukset nousevat portaittain 5 %:sta 25 %:iin, Intiassa jopa 30 %:iin. Markkinointi- ja palveluviesteillä ei ole volyymiportaita.

18 markkinalla, mukaan lukien Marokko, Saudi-Arabia, Arabiemiirikunnat ja Egypti, korkeampi kansainvälinen todennushinta koskee hyvin suuria lähettäjiä, joiden pääasiallinen toimipaikka on toisessa maassa. Useimmat yritykset maksavat tavallisen todennushinnan.

Meta voi muuttaa hintoja vain vuosineljänneksen ensimmäisenä päivänä: 1.1., 1.4., 1.7. tai 1.10. Seuraava mahdollinen muutos on 1.1.2027.

Mitä BelloSend lisää WhatsApp API:n hinnoitteluun

Ei mitään viestiä kohden. Meta laskuttaa viestimaksunsa omalta tililtäsi. BelloSend veloittaa yhden kuukausihinnan työtilaa kohden, rajattomilla yhteystiedoilla kaikissa paketeissa. Arvioi Metan laskusi yhdelle maalle ilmaisella WhatsApp-hintalaskurilla.

Tiedot tarkistettu 2026-10-05. https://developers.facebook.com/documentation/business-messaging/whatsapp/pricing · https://developers.facebook.com/documentation/business-messaging/whatsapp/pricing/non-template-messages · https://developers.facebook.com/documentation/business-messaging/whatsapp/pricing/authentication-international-rates · https://developers.facebook.com/documentation/business-messaging/whatsapp/templates/marketing-templates/per-user-limits · https://business.whatsapp.com/products/platform-pricing

Usein kysytyt kysymykset

Onko WhatsApp Business API ilmainen?

Ei. Meta veloittaa jokaisesta toimitetusta pohjaviestistä ja 1.10.2026 alkaen palveluvastauksista, kun numeron 1 000 ilmaista kuukaudessa on käytetty. Asiakkaiden viestit ovat ilmaisia.

Ovatko asiakaspalveluvastaukset yhä ilmaisia?

Vain ensimmäiset 1 000 yrityksen puhelinnumeroa kohden kuukaudessa tai vastaukset Click-to-WhatsApp-mainoksen avaamassa ilmaisessa aloituspisteikkunassa. Sen jälkeen ne maksavat markkinan palveluhinnan.

Minkä maan hinnan maksan?

Vastaanottajan markkinan hinnan hänen puhelinnumeronsa maatunnuksen perusteella, ei yrityksesi maan.

Lisääkö BelloSend katetta Metan hintoihin?

Ei. BelloSend ei lisää viestikohtaista maksua. Maksat Metan hinnat Metalle ja yhden kuukausipaketin BelloSendille.

Voinko lähettää markkinointipohjia yhdysvaltalaisiin numeroihin?

Metan dokumentaation mukaan WhatsApp ei tällä hetkellä toimita markkinointipohjaviestejä käyttäjille, joilla on yhdysvaltalainen puhelinnumero.

Kuinka usein hinnat muuttuvat?

Enintään neljä kertaa vuodessa, vuosineljänneksen ensimmäisenä päivänä, ja hinnaston päivityksestä ilmoitetaan vähintään kuukautta etukäteen.

Aiheeseen liittyvät sivut